“Tajemnicza przyjaźń narodów” – Kaczyński i Orban o wspólnych relacjach i Europie

Pomnik Smoleński w Budapeszcie

Z okazji uroczystości odsłonięcia budapesztańskiego pomnika, który ma upamiętniać ofiary katastrofy smoleńskiej, na wizytę na Węgry udali się Premier Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński. W wydarzeniu brał również udział Wiktor Orban.

Dwie tragedie

Szczególnie poruszające odsłonięcie pomnika było dla Jarosława Kaczyńskiego, którego brat zginął 8 lat temu w katastrofie. Były Premier uznał, że pomnik ten jest “wyrazem wspólnej pamięci”, bez której “nie ma jedności narodów” i “pięknym gestem”, który ma “umacniać przyjaźń polsko-węgierską”. Jarosław Kaczyński zwrócił też uwagę na powiązanie tragedii smoleńskiej ze zbrodnią katyńską, doceniając, że budowniczowie pomnika  “wiedzą i pamiętają o tym, iż tragedia smoleńska wiąże się ściśle z inną tragedią – z tragedią Katynia”.

Podziw Polski

Uroczystość była okazją do pochylenia się nad stosunkami Polski i Węgier. “Byt i czerstwość obu naszych narodów są ze sobą bardzo blisko związane i wzajemnie się warunkują, wzajemnie warunkują lepszą przyszłość” – uznał Premier Morawiecki. Jak uważa, ta wspólna przyszłość “wykuwa się w dużym stopniu dziś w Europie”.

Szef Polskiego Rządu nie ukrywał, że jest “pełen podziwu”, gdy patrzy na sposób, w jaki Premier Węgier “walczy o lepszą Europę, lepsze Węgry” – “Wierzę, że z Węgier może wyjść lepsza, bardziej sprawiedliwa, bardziej wolna Europa”, przyznał.

Podobnie wypowiadał się Jarosław Kaczyński, który podkreślał, że “Siła Europy musi opierać się na sile państw narodowych i ich dobrowolnej współpracy”, lider Prawa i Sprawiedliwości (ECR) dostrzegł też wkład, jaki czyni ku temu Premier Węgier – “Wiktor Orban zabiega o to, by UE stała się czymś właściwie zbudowanym, by stała się wielką siłą”.

Solidarnie w przyszłość

Ciepłe słowa polskich gości nie pozostały nieodwzajemnione. Wiktor Orban zaznaczał w swoim przemówieniu, jak ważna dla Węgier jest solidarność z Polską – “Gdy atakowana jest Polska, to atakowana jest Europa Środkowa, to atakowane są Węgry. Dlatego Polska zawsze może liczyć na Węgry”. Premier Węgier wskazał także na oddolny charakter sojuszu państw, wyrażając przekonanie, że “gdyby powiedzieć Węgrom, że Polacy potrzebują pomocy, to ruszą na pierwsze wezwanie”.

Związek obu państw napawa Wiktora Orbana optymizmem – “Europa to przyszłość, a my jesteśmy przyszłością Europy” – zapewniał.

 

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.