Lech Wałęsa wzywa do utworzenia szerszej koalicji

Źródło zdjęcia, Platforma Obywatelska, (CC BY-SA 2.0)

Zalążek zjednoczenia

Chociaż o zjednoczeniu opozycji mówi się od 2015 roku, rzeczywiste kroki w tym kierunku poczyniono dopiero niedawno – Platforma Obywatelska (EPP) i Nowoczesna (ALDE) zdecydowały ostatnio, że wystawią wspólne listy w wyborach do sejmików wojewódzkich i “wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe” na niższych poziomach, tworząc w ten sposób koalicję.

Odezwa do PSL

Do dołączenia do koalicji PSL (EPP) zachęcała od początku rozmów o projekcie Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej. PSL postanowiło jednak startować w wyborach samodzielnie.

Teraz do dołączenia do powstałej już koalicji ludowców nakłania ikona Solidarności i były prezydent, Lech Wałęsa – “Zwracam się ze szczególna prośbą do działaczy PSL”, wzywa, “proszę Was o pójście do Wyborów razem z wszystkimi innymi przeciw PIS”. Jak uważa, “tego wymaga interes naszej Ojczyzny”.

Odpowiedź ludowców

PSL odpowiedziało jednak ustami Miłosza Motyki, że “poparcie się tak nie sumuje”, co sugeruje, że partia nie jest zainteresowana zjednoczeniem. Przedstawiciel partii zaznaczył, że zamiast tego PSL “mocno pracuje na pozyskanie poparcia, naprawienie tego co zostało zniszczone (szczególnie jedność narodowa) i poprawę warunków życia Polek i Polaków”.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.