Komisja Europejska może wkrótce zaproponować rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Macedonią

P036358000502-306664
Źródło zdjęcia, Komisja Europejska, tłumaczenie artykułu Kierana Collinsa

 

Dziś, podczas spotkania z macedońskim Premierem, Zoranem Zaewem, Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker pochwalił reformy przeprowadzane w państwie, zaznaczając, że kontynuowanie postępu mogłoby zaowocować zarekomendowaniem przez Komisję rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Republiką Macedonii.

Spotkanie odbyło się w ramach realizacji strategii dla Bałkanów Zachodnich, która zakłada, że w 2025 roku Serbia i Czarnogóra mogłyby przystąpić do Wspólnoty, a pozostałe państwa regionu być na dobrej drodze do osiągnięcia tego celu.

Rozmowy akcesyjna mogłyby zostać otwarte w czerwcu 2018 roku

Premier Zaew przyznał, że taka rekomendacja byłaby “dodatkową zachętą dla kraju” oraz że jest “przekonany”, że Rada otworzy negocjacje akcesyjne w czerwcu bieżącego roku.

Chwaląc dotychczasowy postęp Byłej Jugosłowiańskiej Republiki, Przewodniczący ostudził zapał gospodarza, podkreślając, że jeśli reformy będą postępować, “umożliwi to Komisji wystawienie rekomendacji, ale to jeszcze nie ten etap”.

Szef macedońskiego rządu zapewnił Junckera, że jego gabinet jest zdeterminowany, by zakończyć spór o nazwę państwa, toczony przez jego państwo z Grecją, który dotychczas uniemożliwiał Macedonii integrację euroatlantycką. Podkreślił również, że konflikt trwa już za długo, a okazja na rozwiązanie go jest “historyczną chwilą”.

Była Jugosłowiańska Republika Macedonii szanuje europejskie wartości

Przewodniczący Juncker zaznaczył, by Macedonia rozumiała, że Unia jest wspólnotą wartości, a nie tylko interesu ekonomicznego, a misja pojednania Europy, która, jak przypomniał, realizowała się poprzez poszerzenie Wspólnoty o państwa byłego bloku wschodniego, musi być kontynuowana.

Premier Zaew wyjaśnił, że jego państwo jest w pełni oddane wartościom europejskim, być może “bardziej niż niektóre inne państwa”.

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.