Polski Premier: “pokazujemy, na czym polega solidarność”

 

Wizyta w Libanie

W związku ze swoją wizytą w Libanie, Premier Morawiecki ponownie przedstawił stanowisko rządu w sprawie polityki migracyjnej i sporu wokół kryzysu migracyjnego. W wypowiedzi zamieszczonej na serwisie YouTube, prezes Rady Ministrów poruszył również tematy pomocy humanitarnej w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Pomoc na miejscu

Według Premiera, “najbardziej realna i najbardziej konkretna pomoc dla uchodźców może być świadczona na miejscu”, a sami uchodźcy “woleliby zostać, ale nie mają stworzonych odpowiednich warunków do życia”. Jak zapewniał, “to jest to, co robi polska akcja pomocy”. Wyraził również nadzieję, że Polska “będzie tę pomoc rozwijać”, a “Polskie firmy będą zaangażowane w budowę domów, po to, żeby uchodźcy zostali na miejscu – w Libanie czy w Syrii”.

Polacy gospodarzem

Jednocześnie Premier odniósł się do politycznego sporu, dotyczącego kwestii imigracji. Zaznaczył, że w rozmowach z partnerami europejskimi Rząd podkreśla to, że jako suwerenne państwo, Polska ma “prawo do decydowania o swojej polityce imigracyjnej – kogo przyjmować, a kogo nie przyjmować”. Mateusz Morawiecki przypomniał też, że “po inwazji Rosji na Czeczenię – Polska wyciągnęła pomocną dłoń do Czeczeńców; po ataku Rosji na Ukrainę – przyjęła miliony Ukraińców”.

“W sposób bardzo konkretny pokazujemy, na czym polega solidarność” – podsumował.

Kwestia bezpieczeństwa

Zdaniem szefa rządu, Polska tym samym pokazuje, że “dba o bezpieczeństwo na wschodniej flance, na wschodniej granicy unijnej”, co Morawiecki uznał za “wykonywanie obowiązków w ramach dbałości o bezpieczeństwo całej Unii Europejskiej”. Pod dbałość o bezpieczeństwo Premier podciągnął również pomoc na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.