Ostateczna próba uformowania Rządu Irlandii Północnej

SONY DSC
Źródło zdjęcia, William Murphy,  Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Brytyjska premier Theresa May spotkała się dzisiaj w Belfaście z irlandzkim Taoiseachem Leo Varadkarem. Uważa się, że może to być ostateczna próba wznowienia działania północnoirlandzkiego rządu po jego upadku w styczniu zeszłego roku. Zarówno DUP jak i Sinn Féin uznały, że negocjacje zmierzają w dobrym kierunku, jednak DUP ostrzega, że porozumienie nie zostało jeszcze zawarte.

Porozumienie w zasięgu ręki?

Szefowa Rządu Theresa May nawołuje, aby zrobić “ostateczny krok dla dobra mieszkańców Irlandii Północnej”. Wzywa lokalne władze do wspólnego wysiłku na rzecz likwidacji problemów, z którymi boryka się region.

“Sądzę, że istnieje możliwość osiągnięcia porozumienia.” – twierdzi Theresa May – “Z pewnością jest to możliwe. Być może już wkrótce zobaczymy jak północnoirlandzki rząd powstaje i funkcjonuje”.

Liderka DUP, Arelene Foster, zaznacza, że strony nie wypracowały jeszcze kompromisu, jednak są na dobrej drodze do zawarcia ugody. Jednocześnie podkreśla przywiązanie DUP do idei regionalizmu.

Prezes Sinn Féin, deputowana Mary Lou McDonald twierdzi, że porozumienie jest możliwe do osiągnięcia i pożądane, i że w kwestii formowania rządu nie ma różnic nie do przezwyciężenia.

Rok od upadku rządu

Rząd upadł ponad rok temu, w styczniu 2017 r., po wybuchu skandalu związanego z odnawialnymi źródłami energii. Negocjacje były wznawiane i zrywane od czasu wyborów do Zgromadzenia w marcu 2017 r., wskutek których unioniści zwyciężyli, zdobywając o jeden mandat więcej niż Sinn Féin.

Kwestie takie jak Karta Języka Irlandzkiego, małżeństwa jednopłciowe i Brexit powodowały napięcia na różnych etapach rozmów.

Arlene Foster uprzednio wysłała do Westminsteru prośbę o zdalne zarządzanie Irlandią Północną z Londynu w razie niepowodzenia ostatecznych negocjacji.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.