UE wzywa Rosję do wycofania wojsk z autonomicznych terenów Gruzji

Rada Stowarzyszeniowa UE-Gruzja wezwała wczoraj (05.02) Rosję do “wypełnienia swoich międzynarodowych zobowiązań” przez wycofanie swoich sił zbrojnych z terenu Gruzji. Unia Europejska zapewniła o swoim wsparciu na rzecz gruzińskiej suwerenności i spójności terytorialnej, wyraziła też swój niepokój względem traktatów integracyjnych wdrażanych przez Rosję i regiony autonomiczne Gruzji, Abchazję i Osetię Południową.

Obydwie strony chwaliły również swoje partnerstwo i zdecydowały się pracować nad zacieśnieniem współpracy UE-Gruzja w przyszłości.

Wsparcie UE na rzecz gruzińskiej suwerenności i integralności terytorialnej

Unia Europejska “ponownie zapewniła o swoim stanowczym wsparciu na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Gruzji z międzynarodowo uznanymi granicami”, wskazując że wysiłki takie jak Misja Obserwacyjna UE i jej polityka braku rozpoznania i zaangażowania pomagają w rozwiązaniu konfliktu w Gruzji.

Rada Stowarzyszeniowa była “głęboko zaniepokojona” traktatami o integracji pomiędzy Rosją a terenami autonomicznymi, jak również “wzmożonymi nadużyciami praw człowieka” i dyskryminacją na tle etnicznym w obu regionach.

Unia Europejska wezwała Rosję do wypełnienia swoich międzynarodowych zobowiązań przez wycofanie swoich wojsk z terytorium Gruzji oraz umożliwienie unijnej Misji Obserwacyjnej dostępu do regionów autonomicznych.

Relacje UE-Gruzja są doskonałe

Przemawiając na wspólnej konferencji prasowej, Wysoka Przedstawiciel Federica Mogherini powiedziała że związek unii i Gruzji działa “bardzo dobrze” i że Gruzja jest “cenionym i wartościowym partnerem Unii Europejskiej”.

Mogherini zwróciła uwagę na rozmaite korzyści, którymi cieszą się aktualnie Gruzini, na przykład na liberalizację wiz, gdzie ponad 170 000 Gruzinów korzysta z bezwizowych podróży do strefy Schengen. Podkreśliła również że UE jest najważniejszym partnerem handlowym Gruzji oraz że w związku z wejściem w życie umowy o handlu, gruziński eksport do UE wzrósł o 37% w ciągu pierwszych 9 miesięcy 2017 roku.

Premier Giorgi Kvirikashvil powiedział, że jest “wdzięczny za istotne wsparcie zapewnione dla naszej transformacji”, podkreślając w szczególności do 450 milionów euro unijnego wsparcia do roku 2020 aby wspomóc reformy w Gruzji.

Gruzja dąży do jak największej integracji z Unią Europejską

Premier Gruzji zadeklarował gotowość do wykorzystania całego potencjału istniejących struktur, ale też chęć do “zgłębiania nowych możliwości struktur żeby osiągnąć maksymalną integrację z Unią Europejską”.

Podkreślił on, że Gruzja podporządkowuje się unijnym normom i standardom w prawie wszystkich obszarach współpracy, i stopniowo integruje się z unijnym rynkiem wewnętrznym.

Mogherini stwierdziła, że UE jest “całkowicie zaangażowana w zgłębianie pełnego potencjału naszych relacji i naszej przyjaźni”, przy obopólnym uznaniu “europejskich aspiracji Gruzji” i jej “europejskiego wyboru”.

 

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.