Przystąpienie Rumunii do strefy Schengen zagrożone przez kryzys rządów prawa

W środę (31.01) rumuński prezydent Klaus Iohannis odwiedził Komisję Europejską w Brukseli aby porozmawiać o przyszłości Unii Europejskiej i trwającym kryzysie rządów prawa w Rumunii. Prezydent Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział, że nie ma zamiaru aktywować art. 7 przeciwko Rumunii ale że przystąpienie jej do strefy Schengen byłoby postrzegane w “zupełnie inny sposób” gdyby proponowany system sądownictwa został przyjęty.

Spotkanie odbyło się tydzień po tym jak Komisja ostrzegła przed “wycofywaniem się” z rządów prawa i zapowiedziała, że “z niepokojem” przypatruje się sytuacji.

 

Kryzys rządów prawa w Rumunii

 

Prezydent Juncker powiedział że rządy prawa zrobiły “niezwykły” postęp w Rumunii i że ma on “absolutne zaufanie do rumuńskiego systemu sądowniczego.” Mówiąc że rumuński system sądowniczy jest niezawisły i funkcjonalny, czego nie można powiedzieć o wszystkich krajach członkowskich, nawiązał do aktualnej sytuacji w Polsce.

Potępił również głosy jakoby był niepoprawnie poinformowany co do sytuacji, mówiąc że Sąd Konstytucyjny musiałby być równie źle poinformowany biorąc pod uwagę jego decyzje w sprawie zaproponowanych przepisów.

Juncker powtórzył, że chciał zawiesić specjalną obserwację Rumunii przed końcem 2019 ale że będzie to trudniejsze z wspomnianymi przepisami dot. sądownictwa zatwierdzonymi w swojej podstawowej formie.

Prezydent Iohannis podkreślił że niezawisłość systemu sądowniczego w Rumunii powinna być uważana za wartość samą w sobie.

 

Miejsce Rumunii jest w Schengen

 

Prezydent Juncker powtórzył swoje życzenie aby Rumunia dołączyła do strefy Schengen, mówiąc że jest to “naturalne i zasłużone miejsce Rumunii” i że Rumuni nie zasługują na bycie traktowanymi jak europejczycy drugiej kategorii.

Jednak ostrzegł też że jeśli przepisy pozostaną w takiej formie w jakiej są, wtedy “przystąpienie Rumunii do Schengen będzie rozważane na zupełnie innych warunkach.”

 

Rumunia krajem “zdecydowanie pro-europejskim”

 

Prezydent Iohannis powiedział że wizja Rumunii jest stricte pro-europejska i wierzy on, że Rumunia przyłoży się do budowania dobrej przyszłości dla Unii Europejskiej.

“Od początku podkreślałem, że Rumunia jest pro-europejska i taką pozostanie… Celem strategicznym Rumunii jest pogłębiona integracja z Unią Europejską.” 

 

Image source, Komisja Europejska

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.