Ambasada Izraela i przedstawiciele mniejszości zaniepokojeni sytuacją w Polsce

Spór o ustawę

W związku z nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej i konfliktem dyplomatycznym, który z tego wyniknął, a także z opublikowanym niedawno materiałem “Superwizjera” o działalności polskich neonazistów, temat antysemityzmu oraz stosunku do mniejszości narodowych i etnicznych stał się jedną z głównych osi sporu polskiej debaty publicznej.

Stanowisko mniejszości

Zgodnie ze wspólnym oświadczeniem przedstawicieli organizacji mniejszości karaimskiej, słowackiej, łemkowskiej, kaszubskiej, litewskiej, tatarskiej, ukraińskiej, żydowskiej i rosyjskiej, Polska “z kraju szczycącego się długą i chlubną tradycją wolności i tolerancji staje się państwem, które w oczach świata i swoich obywateli innej niż polska narodowości zaczyna uchodzić za coraz bardziej ksenofobiczne”. We wspólnym stanowisku przedstawiciele mniejszości wyrażają swoje “ogromne zaniepokojenie narastającą w społeczeństwie polskim falą agresji na tle narodowym, rasowym i religijnym” i podkreślają, że “burzy to pozytywny wizerunek Polski w świecie”.

Jednocześnie organizacje mniejszości wzywają polskie władze do “przeciwdziałania wszelkim formom ksenofobii, nietolerancji i antysemityzmu”.

Rosnący antysemityzm

Do wydarzeń odniosła się również ambasada Izraela w Polsce. W oświadczeniu z drugiego lutego wskazuje ona, że “wszelkimi możliwymi kanałami docierały do niej antysemickie wypowiedzi i komentarze”. Ambasada podkreśla również, że “antysemickie treści niekontrolowanie pojawiają się zarówno w polskim Internecie jak i mediach, szczególnie w TVP INFO”, oskarżając kanał informacyjny nadawcy publicznego o “antysemickie fake news”.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.