Dymisja brytyjskiego ministra z powodu spóźnienia odrzucona

Lord Bates, minister w departamencie rozwoju międzynarodowego, złożył wczoraj (31.01) dymisję po tym jak był nieobecny podczas gdy Baronesa Lister z Burtersett zasiadająca w Izbie Lordów kierowała do niego pytanie. Premier odrzuciła jego rezygnację, a lord zgodził się pozostać na stanowisku. 

 

Minister rezygnuje po spóźnieniu się na posiedzenie parlamentu 

 

Zwracając się do Izby Lordów, lord Bates powiedział, że chce “serdecznie przeprosić” baronesę za “nieuprzejmość względem niej poprzez swoją nieobecność na miejscu aby odpowiedzieć na jej pytanie dotyczące bardzo ważnej kwestii na początku sesji pytań do rządu”.

“Zawsze uważałem, że powinniśmy utrzymywać najwyższe możliwe standardy uprzejmości i szacunku odpowiadając w imieniu rządu na zasadne pytania dotyczące legislatury.”

“Jestem absolutnie zawstydzony swoją nieobecnością i w związku z tym zaproponuję premier swoją dymisję ze skutkiem natychmiastowym,” powiedział wśród wykrzyknień “Nie!”

Lider partii pracy w Izbie Lordów, baronesa Smith z Basildon, stwierdziła później że “przeprosiny ze strony szanownego lorda Batesa są całkowicie wystarczające. Była to pomniejsza niegrzeczność, która może się czasem zdarzyć każdemu z nas”.

 

Dymisja lorda Batesa odrzucona przez premier

 

Rzecznik prasowy premier May pochwalił “typową szczerość” ministra i podkreślił, że jest “pracowitym i gorliwym ministrem” który bierze na poważnie swoje obowiązki względem parlamentu.

Mówi się że dymisja została odrzucona ponieważ została uznana za “niepotrzebną”. Ogłoszono również, że lord Bates zdecydował się kontynuować swoją pracę w ministerstwie finansów i ministerstwie rozwoju międzynarodowego. 

 

Source, Ricci Coughlan/DFID, Creative Commons Generic 2.0  

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.