UE potępia usunięcie hiszpańskiego ambasadora z Wenezueli

W piątek Unia Europejska potępiła wydalenie hiszpańskiego ambasadora z Wenezueli. Wydalenie nastąpiło po tym jak nałożono sankcje na wenezuelskich urzędników za brak poszanowania dla norm demokratycznych, rządów prawa i nadużywanie praw człowieka. 

UE potępia wydalenie hiszpańskiego ambasadora z Wenezueli 

W wypowiedzi wysokiej przedstawiciel w imieniu unii Federici Mogherini powiedziała, że “Unia Europejska stanowczo potępia decyzję władz Wenezueli o ogłoszeniu ambasadora hiszpanii w Caracas persona non grata i wyraża swoją pełną solidarność z Hiszpanią.”

“Wzywamy aby decyzja ta została zmieniona ponieważ wpływa na relacje pomiędzy Wenezuelą a Unią Europejską.” 

Hiszpania w odwecie wydala wenezuelskiego ambasadora 

W czwartek Wenezuela usunęła hiszpańskiego ambasadora za “ustawiczną agresję” w stosunku do rządu i “powtarzającą się ingerencję w sprawy wewnętrzne naszego kraju”. Od tamtej pory Hiszpania usunęła wenezuelskiego ambasadora.

“Zasada wzajemności w dyplomacji zakłada, że postępujemy tak samo jak został potraktowany ambasador Hiszpanii, ogłaszamy go persona non grata i dajemy 72 godziny na opuszczenie kraju,” powiedział rzecznik rządu Inigo Mendez de Vigo, jak podaje agencja Reuters. 

UE będzie pracować nad pokojowym i demokratycznym rozwiązaniem kryzysu

UE ponownie podkreśliła potrzebę wynegocjowanego i pokojowego rozwiązania kryzysu opartego na wiarygodnych wyborach, a także wypuszczeniu wszystkich więźniów politycznych, utrzymywaniu w mocy praw człowieka i podstawowych wolności. Potępiła też decyzję Sądu Najwyższego o wykluczeniu opozycji z nadchodzących wyborów prezydenckich.

“Unia Europejska będzie monitorowała sytuację i pozostanie w gotowości aby podejmować odpowiednie środki i będzie kontynuowała używanie wszystkich swoich narzędzi aby wspomóc wspólne, demokratyczne rozwiązania, które umożliwią wprowadzanie stabilności politycznej i pozwolą państwu zająć się pilnymi potrzebami społeczeństwa, które jest mocno dotknięte aktualnym kryzysem,” brzmi oświadczenie Unii. 

Najwyżsi wenezuelscy urzędnicy są poddani zakazom podróży i zamrożeniem aktywów w wyniku unijnych sankcji, choć zostało podkreślone że “ograniczające środki mogą zostać wycofane w zależności od rozwoju sytuacji w kraju.”  

 

Image source, Rada Unii Europejskiej

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.