Biedroń o powrocie do polityki ogólnopolskiej

Niecodzienna postać

Robert Biedroń, pierwszy w historii Polski otwarcie homoseksualny poseł na Sejm, a obecnie prezydent Słupska, jest politykiem, którego poglądy trudno wpisać w główny nurt polskiej polityki – jest feministą, esperantystą, obrońcą praw zwierząt, krytykuje zarówno rząd, jak i opozycję, a do pracy dojeżdża rowerem lub komunikacją miejską. Chociaż jest urzędnikiem lokalnym, w związku z jego wyjątkowymi cechami, media chętnie pytają go o problemy ogólnopolskie.

Stan opozycji

Jako gość “Kropki nad i”, Robert Biedroń wypowiadał się o stanie opozycji w kontekście ostatniego sondażu CBOS, w którym na PiS (ACRE) wskazało 44% Polaków, na PO (EPP) – 15%, na Nowoczesną (ALDE) – 6%, a na Kukiz’15- 5%. “Szkoda, że, z taką gracją, opozycja roztrwania ten kapitał, który dostała od wyborców”. Jak zauważył, połowa elektoratu PO i Nowoczesnej “wyparowała”. Jako możliwe przyczyny tego stanu podał “słabość liderów, słabość oferty politycznej” i zaznaczył, że “opozycja prawdopodobnie straciła swoją wiarygodność”,  a nadzieje pokładane w PO i Nowoczesnej – “ulatują”.

Nowa nadzieja

“Mam nadzieję, że szybko pojawi się nowy projekt, który przywróci nadzieję Polsce”, wyznał. “Przyszedł czas na nowy projekt polityczny – na coś świeżego, coś nowego, coś autentycznego”. Zapytany przez prowadzącą, Monikę Olejnik, czy chciałby stanąć na czele takiego projektu, przyznał, że “chciałby być członkiem takiego projektu” i “na pewno będzie wspierał każdy taki projekt”. Jak sugerował, opozycja nie ma dziś czasu, żeby przegrywać ani czekać. “Musimy szybko dać ludziom nadzieję”.

Prezydent Biedroń?

Naciskany przez prowadzącą i zapytany wprost, czy “Robert Biedroń chce być kandydatem na prezydenta Polski”, nie udzielił jasnej odpowiedzi. “To jest przede wszystkim pytanie, czy wartości, które reprezentuje Robert Biedroń powinny mieć dzisiaj odzwierciedlenie w nowej ofercie politycznej”. “Tak, powinny mieć”, odpowiedział na swoje przekształcone pytanie. Dodał jednak, że “jest gotowy na to, żeby wrócić do polityki ogólnopolskiej” i “prawdopodobnie to zrobi”.

Robert Biedroń często wymieniany jest w sondażach prezydenckich. W ostatnim sondażu prezydenckim Pollster, przeprowadzonym w dniach 3-5 stycznia, uzyskał poparcie 15% Polaków. Więcej mieli tylko Donald Tusk (21%) oraz Andrzej Duda (39%).

Zdjęcie Kuby Bożanowskiego z Warszawy (“Dziękuję, ja jestem cała tęczowa!”) za pośrednictwem Wikimedia Commons

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.