Prezydent Palestyny odwiedza Brukselę w związku z apelem o uznanie Palestyny jako państwa przez UE

Następując po grudniowej wizycie premiera Izraela, prezydent Palestyny Mahmoud Abbas uczestniczył w przedwczorajszym (22.01) spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych, aby przedyskutować proces działań pokojowych pomiędzy Izraelem i Palestyną oraz relacje unia-Palestyna.

 

Prezydent wystąpił z wnioskiem o uznanie przez unię Palestyny za państwo, pojawiły się także głosy aby Unia Europejska negocjowała z Palestyną Umowę Stowarzyszeniową.

 

Apel o uznanie Palestyny za państwo

 

Przemawiając na łączonej konferencji prasowej prezydent Abbas powiedział, że „uważamy Unię Europejską za prawdziwego partnera i przyjaciela, i w związku z tym nawołujemy jej kraje członkowskie do szybkiego uznania niepodległości Palestyny i zapewniamy że nie ma sprzeczności pomiędzy uznaniem a wznowieniem relacji.

 

Jak wspomniała AFP, francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian potwierdził że chce aby UE zmierzała do oficjalnej umowy stowarzyszeniowej z Palestyną, która zastąpiłaby tymczasowe porozumienie. Aktualnie nie ma porozumienia w tej kwestii pomiędzy unijnymi urzędnikami, zatem będzie ona podlegała dalszej dyskusji. Palestyna nie postrzega również umowy stowarzyszeniowej jako zastąpienia uznania za państwo.

 

Wysoka przedstawiciel Mogherini stwierdziła, że Unia Europejska “zainwestowała już bardzo wiele w projekt budowy państwa Palestyny i my także przyglądamy się możliwościom wzmocnienia wsparcia ze strony unii.”

 

Dwu-państwowe rozwiązanie oparte na Jeruzalem jako wspólnej stolicy

 

Przemawiając przed spotkaniem, wysoka przedstawiciel Federica Mogherini powiedziała, że ministrowie przedyskutują “sposoby na które UE może wspierać wznowienie procesu [pokojowego]” i zmierzać do dwu-państwowego rozwiązania, przedstawiając ponownie stanowisko UE aby Jeruzalem było stolicą i Palestyny, i Izraela.

 

“My, Europejczycy a także cały świat arabski i system Narodów Zjednoczonych, wciąż wierzymy że jedyne pragmatyczne i realistyczne rozwiązanie dla Jeruzalem musi zrodzić się z bezpośrednich negocjacji i musi zawierać w sobie zostanie stolicą obu tych państw.”

 

Prezydent Abbas podkreślił chęć Palestyny do kontynuowania negocjacji, jako że, według palestyńczyków, jest to jedyny sposób aby osiągnąć pokój z Izraelem.

 

Kontekst spotkania

 

Na zeszłorocznej grudniowej radzie Europy, liderzy UE powtórzyli w swoich wnioskach ze szczytu że ich pozycja w kwestii procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie pozostaje niezmieniona, oraz że pokój jest oparty na rozwiązaniu dwupaństwowym z Jeruzalem jako wspólną stolicą Izraelu i Palestyny.

 

Wiceprezydent USA Mike Pence przypadkowo był w Izraelu przed spotkaniem, ponownie powtarzając że Jeruzalem to stolica Izraela. Wypowiedź ta następuje po tym jak prezydent Palestyny nazwał “policzkiem stulecia” ostatnią decyzję USA, żeby ogłosić Jeruzalem stolicą Izraela.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.