Wielka Brytania i Francja zawierają umowy o obronie i straży granicznej

Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Wielkiej Brytanii Theresa May porozumieli się dziś aby pracować razem nad kwestiami takimi jak współpraca obronna i straż graniczna, szczególnie w Calais, jako część 35-ego szczytu Wielka Brytania- Francja.

 

Wzmacnianie granicy w Calais


Podobno przed spotkaniem prezydent Macron twierdził, że Zjednoczone Królestwo musi płacić więcej żeby pomóc Francji poradzić sobie z imigrantami w Calais, w przeciwnym razie Francja nie będzie dłużej pozwalać na brytyjską kontrolę graniczną w tym punkcie. Aktualnie brytyjska granica w rzeczywistości znajduje się w Calais, a francuska w Dover. Podczas swojej kampanii Macron wspominał o chęci renegocjacji ułatwiającej to rozwiązanie umowy.

Premier May zadeklarowała wsparcie finansowe w postaci dodatkowych 44.5 miliona funtów żeby dołożyć się do granicy w Calais, na wydatki takie jak ogrodzenie i kamery przemysłowe.

Według Macrona, nowy układ o współpracy przy zarządzaniu granicami, tak zwany “pakt Sandhurst”, przyspieszyłby również rozpatrywanie wniosków imigrantów przybywających do Wielkiej Brytanii.

Nigel Farage, poprzedni lider partii UKIP i MEP, przyczepił paktowi etykietę “kapitulacji”.

“Dlaczego mamy płacić 45 milionów Macronowi a do tego przyjmować jeszcze więcej imigrantów? To żadna umowa – to upokarzająca kapitulacja Theresy May.”

 

Szersza współpraca w kwestii obrony

 

Francja zgodziła się na kontynuowanie wsparcia grupy bojowej NATO w Estonii, której przewodniczy Wielka Brytania, celem wzmocnienia bezpieczeństwa NATO na wschodzie. Wielka Brytania i Francja porozumiały się również w kwestii stworzenia ministerialnej rady obrony, która będzie stałym i regularnym forum do dyskusji w sprawach obrony właśnie przez odpowiednich ministrów z obu państw.

Uznano też że dla brytyjskiego przemysłu obronnego ważna jest możliwość kontynuacji zaangażowania w badania europejskiej obrony oraz programy rozwoju zdolności (obronnej), najprawdopodobniej odwołując się, przynajmniej częściowo, do nowo zaproponowanego unijnego Europejskiego Funduszu Obrony, który pomoże finansować badania i projekty dot. obronności.

Na końcu Wielka Brytania zadeklarowała również rozmieszczenie helikpterów w Mali w celu zapewnienia wsparcia logistycznego dla umiejscowionej tam francuskiej misji antyterrorystycznej.

Żadnych “kar” i “nagród” za Brexit

 

Macron powiedział, że Brexit nie był głównym tematem rozmów. Szanuje on decyzję Wielkiej Brytanii ale także jej żałuje. Jak mówi, miał nadzieję że rozmowy nt Brexitu nie wpłyną na szersze relacje pomiędzy Francją a Wielką Brytanią.

W swoich komentarzach Macron zaznaczył że nie był tam by karać lub nagradzać Zjednoczone Królestwo, ale powiedział że chciał zachowania wolnego rynku, który jest “zdecydowanie w samym sercu Unii Europejskiej.”

“Jeśli chce się przystąpić do wolnego rynku, włącznie z usługami finansowymi, proszę bardzo. Ale oznacza to, że trzeba dokładać się do budżetu a także uznawać unijną jurysdykcję. Takie są zasady. Wiemy już, że taki system działa dla Norwegii.”

Macron powiedział też że Wielka Brytania i Francja mają wspólne wyzwania i dzielą swoje przeznaczenie, a także że chce aby oba kraje miały to samo podejście do polityki zagranicznej.

 

Tkanina z Bayeux przemieszczana pierwszy raz od wieków


Prezydent Macron zaoferował też wypożyczenie tkaniny z Bayeux Wielkiej Brytanii w 2022 roku, mówiąc że Zjednoczone Królestwo i Francja “tworzą nową tkaninę razem”. Tkanina, która przedstawia normańską inwazję na Anglię, znalazłaby się na brytyjskiej ziemi pierwszy raz od wieków.  

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.