Juncker chwali “bardzo udaną” Prezydencję Estonii

Premier Jüri Ratas wystąpił dziś w debacie Parlamentu Europejskiego w celu podsumowania osiągnięć estońskiej Prezydencji Rady Unii Europejskiej. Od lipca do grudnia Estonia sprawowała tę funkcję po raz pierwszy od czasu dołączenia do Unii.

Jedna z najlepszych prezydencji

Jednym z priorytetów Estonii było uwolnienie pełnego potencjału Cyfrowego Rynku Wspólnego, co miał na celu Cyfrowy Szczyt Unii we wrześniu 2017 roku. Jego celem było również wypracowanie kompromisu w celu ułatwienia wolnego przepływu danych wewnątrz Unii Europejskiej w ciągu kilku miesięcy. Jak powiedział Ratas, “Europa musi wykorzystać moment i spożytkować nowoczesne technologie, by odzyskać swoje miejsce w świecie – jako wiodące społeczeństwo cyfrowe”.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker uznał Prezydencję Estonii za bardzo skuteczną i bardzo europejską, nazywając ją jedną z najlepiej przygotowanych i najbardziej profesjonalnie przeprowadzonych Prezydencji, jakie widział. Przyznał, że uważa, że małe państwa są gospodarzami najlepszych Prezydencji, bo mają naturalną tendencję do budowania mostów.

Europoseł Luke Flanagan skrytykował Prezydencję, kreśląc porównanie miedzy niepodległością Estonii i Katalonii, i pytając, gdzie była praworządność, gdy ludzie byli zakrwawieni i odmówiono im prawa do głosu. “Irlandia poradziła sobie z niepodległością, Wy poradziliście sobie dobrze z niepodległością, dlaczego nie pozwalacie Katalonii na to samo? Dlaczego o tym nie mówicie?”.

Lista sukcesów

Premier Ratas oznajmił, że “sześć miesięcy temu stał przed tym Parlamentem i obiecał, że pierwsza prezydencja Estonii będzie pracowała na rzecz Europy, gdzie każdy głos jest słuchany”.

“Chociaż Unia Europejska rośnie w siłę i jednoczy się, nie zapominajmy, że po Brexicie i przed kluczowymi wyborami w Europie, ten rok pełen był zamętu i pesymizmu”. Wyraził również opinię, że Unia rozpoczęła nowy rozdział i “znów łapie wiatr w żagle”.

Wskazał, że Unia Europejska przeszła z trybu zarządzania kryzysowego do zarządzania migracją. “Nie gasimy już pożarów, ale skupiamy się na długofalowych rozwiązaniach”, dodał. Uznał wspólny unijny system azylowy za “prawdziwe wyzwanie”, ale podkreślił, że poczyniono postępy oraz że jest “przekonany”, że ostateczne rozwiązanie zostanie wypracowane podczas bułgarskiej prezydencji, tak jak kontynuowane będą inne niezakończone projekty.

Parlament już nie “śmieszny”?

Ostatnią podobną debatę, zwieńczającą Prezydencję Malty w lipcu 2017 roku, osławił Przewodniczący Juncker, nazywając Parlament “śmiesznym”. Obiecał wtedy nigdy więcej nie przemawiać przed niemal pustym Parlamentem. “Gdyby pan Muscat był panią Merkel, choć trudno to sobie wyobrazić, lub panem Macronem, mielibyśmy pełną salę”, zarzucał wtedy.

Tym razem jednak, mimo stosunkowo wysokiej absencji, nie doszło do podobnego spięcia.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.