Polski Minister Spraw Zagranicznych w Sofii

Relacje Międzymorza priorytetem

Jacek Czaputowicz, nowy polski Minister Spraw Zagranicznych, który objął urząd po ostatniej rekonstrukcji Rządu, swoja pierwszą wizytę złożył w Sofii, Bułgarii. Jak zaznaczył, “Premier Mateusz Morawiecki złożył pierwszą wizytą w Budapeszcie, ja jestem w Sofii. Oznacza to, że dla Polski region Europy Środkowej jest bardzo ważny w polityce zagraniczne”. Współpraca regionalna była jedną z głównych kwestii poruszonych z Bułgarską Minister Spraw Zagranicznych, Ekateriną Zacharijewą.

Tematem Integracja Bałkanów Zachodnich

Polski i bułgarska Minister zgodzili się, że integracja Bałkanów Zachodnich jest “jedyną drogą zapewnienia bezpieczeństwa, dobrobytu i współpracy w tej części Europy”, Czaputowicz potwierdził również pełne poparcie dla priorytetów bułgarskiej Prezydencji “zwłaszcza zaangażowania we wzmocnienie relacji między UE a Bałkanami Zachodnimi”.

Polska szuka sojuszników

Czaputowicz wprowadził do rozmowy również kwestię unijnego artykułu 7., który Komisja Europejska uruchomiła przeciwko Polsce, przedstawiając polskie stanowisko w sprawie swojej bułgarskiej odpowiedniczce. Zapewnił, że Polska będzie “rozmawiać i prowadzić dialog ze wszystkimi zainteresowanymi”. Wyszedł również z propozycją do Fransa Timmermansa, sugerując, by obaj politycy spotkali się podczas przyszłotygodniowej wizyty Ministra w Brukseli.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.