PO i Nowoczesna odmawiają udziału w wyborze członków KRS

Zmiany w sądownictwie

Po zmianach w kluczowych instytucjach sądownictwa, które, między innymi, zmieniły sposób wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa w sposób niekonstytucyjny, główne partie opozycji odmówiły udziału w sejmowej procedurze wyboru według nowego prawa.

Nowoczesna (ALDE)

Kamila Gasiuk-Pihowicz, jedna z liderów partii, oświadczyła na Twitterze, że “Udział w wybieraniu osób do KRS na podstawie niezgodnych z Konstytucją przepisów byłby przyzwoleniem na łamanie Konstytucji” i że Nowoczesna nie będzie brała w tym udziału. Wytknęła również, że nowe prawo “wprost ogranicza prawa każdego obywatela do sprawiedliwego sądu”.

Platforma Obywatelska (EPP)

Podobnie do Nowoczesnej, Platforma oświadczyła, że “nie będzie brała udziału we wskazywaniu, jak i wyborze sędziów członków KRS przez Sejm”. Uważa również, że nowe prawo “nakłada polityczną smycz na sędziów”.

Artykuł 7

Grudniowe zmiany w Krajowej Radzie sądownictwa są jednym z powodów, dla których Komisja Europejska uruchomiła artykuł 7 traktatów europejskich przeciw Polsce, co sugeruje, że instytucje europejskie podzielają pogląd polskiej opozycji w tej sprawie.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.