Premier Szkocji publikuje analizę skutków Brexitu

Premier Szkocji Nicola Sturgeon opublikowała w poniedziałek gospodarczą ocenę wpływu Brexitu na Szkocję autorstwa swojego rządu. Podkreślona została potencjalna szkoda wyrządzona szkockiej gospodarce opuszczeniem Unii Europejskiej, szczególnie w przypadku braku porozumienia dot. Brexitu.

Najlepszym modelem jest wspólny rynek

Prezentując analizę, premier Sturgeon wspomniała o tym, że Szkocja była “wyjątkowo dobrze predysponowana aby zyskiwać na rozwijającym się wolnym rynku – jako największej gospodarce liczącej 500 milionów ludzi, osiem razy większej niż Zjednoczone Królestwo.”

“Przez wzgląd na miejsca pracy, gospodarkę i kolejne pokolenie, wzywamy dziś rząd Wielkiej Brytanii aby porzucił sztywne ograniczenia Brexitu tak aby Szkocja jak i całe Zjednoczone Królestwo mogło pozostać w strefie wolnego rynku i unii celnej.”

Skutki gospodarcze Brexitu

Szkocki rząd oświadcza że “najlepszym sposobem żeby ochronić gospodarkę byłoby pozostanie na wolnym rynku i unii celnej.” Tak zwana opcja “bez umowy” zmniejszyłaby szkockie PKB do 2030 roku o około 12,7 miliarda funtów, inaczej niż miałoby to miejsce gdyby ta pozostała w UE. Umowa o wolnym handlu oparta na umowie pomiędzy Unią a Kanadą zostawiłaby szkockie PKB 9 miliardów funtów niższym niż 2030.

Raport w dalszej części wspomina o potencjalnych korzyściach gospodarczych z pozostania w strefie wolnego rynku podczas gdy ten się rozwija. Na swoje źródło wskazuje badanie przeprowadzone przez służby analityczne Parlamentu Europejskiego, które szacuje że cały wolny rynek mógłby wzbogacić PKB Unii o 5 do 8.6%.

Drugie referendum ws. niepodległości?

Analiza ta następuje po niedzielnych komentarzach w show Andrew Marra podczas którego Sturgeon zasygnalizowała, że szukałaby możliwości przeprowadzenia ewentualnego referendum ws. niepodległości jedynie po rozjaśnieniu się stosunków pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską jesienią 2018 roku.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.