Parlament Europejski proponuje termin kolejnych wyborów

Data

Jak podaje deputowany z ramienia Zielonych, Sven Giegold, Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego [odpowiednik sejmowego Konwentu Seniorów] zaproponowała, by wybory europarlamentarne odbyły się między 23. a 26. maja 2019 roku.

Wiele do ustalenia

Kwestie instytucjonalne, takie jak listy transgraniczne i inne propozycje dotyczące wyborów do Parlamentu Europejskiego, zostaną omówione na nieformalnym szczycie w lutym, a oficjalna decyzja o terminie wyborów i podziale miejsc zapadnie podczas czerwcowego spotkania Rady Europejskiej.

Brytyjskie miejsca

Nierozwiązanym pozostaje problem zwalniających się w związku z Brexitem 73 miejsc, które obecnie zajmują europosłowie z Wysp. Komisji dla spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego proponuje w raporcie, by 22 z miejsc rozdzielić między inne państwa członkowskie, a pozostałe fotele trzymać w rezerwie dla państw, które dołączą do Unii w przyszłości lub, jak sugerują południowi członkowie UE, przeznaczyć na listy ponadnarodowe.  Nierozdzielenie rezerwy oznaczałoby, że Parlament liczyłby „tylko” 700 członków.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.