Parlament Europejski proponuje termin kolejnych wyborów

Data

Jak podaje deputowany z ramienia Zielonych, Sven Giegold, Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego [odpowiednik sejmowego Konwentu Seniorów] zaproponowała, by wybory europarlamentarne odbyły się między 23. a 26. maja 2019 roku.

Wiele do ustalenia

Kwestie instytucjonalne, takie jak listy transgraniczne i inne propozycje dotyczące wyborów do Parlamentu Europejskiego, zostaną omówione na nieformalnym szczycie w lutym, a oficjalna decyzja o terminie wyborów i podziale miejsc zapadnie podczas czerwcowego spotkania Rady Europejskiej.

Brytyjskie miejsca

Nierozwiązanym pozostaje problem zwalniających się w związku z Brexitem 73 miejsc, które obecnie zajmują europosłowie z Wysp. Komisji dla spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego proponuje w raporcie, by 22 z miejsc rozdzielić między inne państwa członkowskie, a pozostałe fotele trzymać w rezerwie dla państw, które dołączą do Unii w przyszłości lub, jak sugerują południowi członkowie UE, przeznaczyć na listy ponadnarodowe.  Nierozdzielenie rezerwy oznaczałoby, że Parlament liczyłby “tylko” 700 członków.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.