Poola liberaalne partei tahab teha sileesia keele regionaalkeeleks

Pikk teekond

Kuigi sarnaseid eelnõusi on tehtud juba kolm korda – 2010 ja 2012 Poola parlamendi saadikute poolt ja 2014 kodaniku algatusega mis kogus 140 000 allkirja – kuigi iga eelnõu on alati tagasi lükatud parlamendi poolt, on see idee taas populaarsust koguma hakanud.

Pärast mitmeid debatte on Poola liberaalne partei Nowoczesna (ALDE) esitanud eelnõu, mis tooks sileesia keele samale tasandile kašuubia keelega mis tunnustati regionaalkeelena aastal 2005.

Vähemus?

Mis paneb selle algatuse eriti väljapaistma on see, et eelnõus ei räägita sileeslaste tunnustamist vähemusrahvuseks, mille vastu on ka Poola valitsev Seaduse ja Õigluse partei kes väidavad, et sileeslased on osa Poola riigist. Selline tunnusts laseks sileesia vähemus parteidel saada Poola parlamenti ilma, et nad peaksid ületama viie protsendilise valimis künnise.

Nagu eelnevates põhjendustes saab lugeda, ütlevad ametivõimud “Ei saa rääkida kaasaegsest ja poolast eraldatud sileesia kultuurist”. Ideed on ka süüdistatud “negatiivsete sotsiaalsete tagajärgede” pärast.

Inimesed tunnevad teistmoodi

Võimude seisukoht ei ole sama rahva omaga. 2011 aasta rahvaloenduses 871 000 Poola kodanikku nimetasid end “sileeslasteks”, koos sellega oli 362 000 inimest kes nimetas end ka poola rahvusest olevat.

509 000 inimest nimetasid Sileesiat enda koduks.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.