Zmiany w polskim Rządzie

Pełzająca rekonstrukcja

O zmianach w rządzie mówi się od wielu miesięcy, jednak jedyną jak do tej pory był wybór Morawieckiego na stanowisko premiera. Gdy zajął on stanowisko Beaty Szydło, głosy mówiące o rekonstrukcji nie cichły – przeciwnie, dalsza rekonstrukcja została zapowiedziana przez nową głowę Rządu.

Niepopularni ministrowie

Około cztery miesiące dyskusji o rekonstrukcji dały opinii publicznej czas na wyrażenie swojej opinii na temat poszczególnych ministrów. Jak wynika z sondażu RW Research dla Rzeczpospolitej, 50% Polaków nie chciało zobaczyć w nowym składzie Rady Ministrów Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza, kojarzonego z aferą tzw. Misiewiczów i teoriami spiskowymi o katastrofie smoleńskiej, 38% Polaków usunęłoby Ministra Środowiska, Jana Szyszko, nadzorującego wycinkę Puszczy Białowieskiej,  37% Polaków chciało dymisji Ministra Zdrowia, Konstantego Radziwiłła, którego opozycja oskarża o niskie nakłady na opiekę zdrowotną i braki kadrowe, a 35% Polaków usunęłoby Witolda Waszczykowskiego, kojarzonego z wyspą San Escobar.

Rekonstrukcja objęła również tych ministrów.

 

Morawiecki o zmianach

W swojej wypowiedzi na uroczystości zaprzysiężenia Rządu, Morawicki postawił przed nowym rządem zadanie bycia “Rządem wielkiej modernizacji Polski, ale modernizacji dla ludzi, modernizacji dla polskich rodzin i dla siły państwa polskiego”. Jak podkreślał, nowy rząd jest po to, by “Znajdywać te najlepsze drogi do rozwoju, żebyśmy budowali Polskę podmiotową w ramach silnej Europy – Europy Ojczyzn”.

Podzielona opozycja

Według Witolda Zembaczyńskiego (Nowoczesna, ALDE) usunięcie niepopularnych ministrów jest potwierdzeniem, że opozycja słusznie krytykowała ich pracę; podobnie uważa Europejska Partia Zielonych, która pogratulowała już Partii Zieloni za zwolnienie Jana Szyszki.

W swojej ocenie zmian część opozycji jest jednak zachowawcza. Jak zaznacza lider PO (EPP), Grzegorz Schetyna “herbata nie staje się słodsza od samego mieszania. Nowe nazwiska tak naprawdę nie dają nowej jakości”.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.