Skąd Brexit? Farage kontra Barnier 

Głos ludu

W poniedziałek, główny unijny negocjator Brexitu Michel Barnier spotkał się z Nigelem Faragem, byłym przewodniczącym UKIP [Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa] i zarazem jednym z najbardziej zdeterminowanych zwolenników opuszczenia wspólnoty.

Przed spotkaniem, Farage uznał na Twitterze, że nikt nie reprezentuje 52% ludzi, którzy zagłosowali za Brexitem, w związku z czym on się tego podejmie. Poprosił użytkowników, by sugerowali pytania, które miałby zadać Barnierowi, za pośrednictwem hasztagu #AskBarnier.

Sprzeczni

W wywiadzie dla BBC podczas programu Daily Politics już po spotkaniu, Farage stwierdził, że “Rząd Zjednoczonego Królestwa zaoferował już bardzo wiele” i że “już czas, by to Barnier coś dał od siebie”.

Zasugerował również, że Barnier nie rozumie, dlaczego większość Brytyjczyków poparła wyjście, przypisując Barnierowi słowa, jakoby wierzył, że to pieniądze obiecane NHS [Narodowa Służba Zdrowia] przekonały ludzi. Według Farage’a “Barnier nie rozumie, ani trochę, że to polityka otwartych drzwi wewnątrz Unii Europejskiej była ostatecznym, głównym czynnikiem”.

Postęp rozmów

Spotkanie zorganizowano po tym, jak zadeklarowano dostateczny postęp w pierwszej fazie negocjacji brexitowych, co pozwala na rozpoczęcie rozmów o umowie przejściowej i przyszłej relacji Unii z Brytanią. Pierwsze wnioski z drugiej fazy rozmów mają być przyjęte późnym styczniem.

Jeszcze w tym tygodniu Barnier planuje spotkanie z innymi reprezentantami środowisk pro-brexitowych, takich jak Leave means Leave [Wyjście to wyjście] i Grupą za Wyjściem Partii Pracy [Labour Party Leave Group], a także kolejnym eurodeputowanym z Partii Niepodległości.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.