Prezydent Słowenii odwiedza Brukselę

Reelekcja z Europą w tle

Po reelekcji z 53% poparcia, Prezydent Borut Pahor spędził swoją pierwszą zagraniczną wizytę drugiej kadencji, odwiedzając głowy instytucji unijnych. Po spotkaniu z Przewodniczącym Rady Unii Europejsskiej, Prezydent Borut Pahor odbył rozmowę z Przewodniczącym Komisji Europejskiej, Jean-Claudem Junckerem.

We wspólnej konferencji prasowej, Juncker podkreślił, że podoba mu się, że Prezydent Pahor “znajduje się pośród osób o bardzo prounijnej postawie” oraz że było to widoczne w jego kampanii. Sam Pahor wspomniał, że “Słowenia jest wysoce proeuropejskim krajem, krajem, który oczekuje renesansu Unii Europejskiej”.

Przebieg granicy z Chorwacją

Jednym z głównych tematów był spór graniczny Słowenii i Chorwacji. W zeszłym roku, trybunał wydał orzeczenie o spornym obszarze, ale Chorwacja wstrzymuje się od zastosowania do niego. Wycofała się również z arbitrażu po tym, jak w 2015r. okazało się, że urzędnik słoweński pozostawał w kontakcie z członkiem trybunału.

Przewodniczący Juncker uznał, że spór “jest nie tylko problemem dwustronnym, ale wpływającym na całą Unię Europejską”. Zadeklarował, że Komisja jest gotowa zostać mediatorem w sporze między Słowenią a Chorwacją, jeśli państwa się na to zgodzą. Równocześnie, Prezydent Pahor oskarżył Chorwację o łamanie traktatu akcesyjnego, który wzywa ją do respektowania orzeczeń arbitrażu. Jak podkreślił, oczekuje od Chorwacji spełnienia swoich zobowiązań.

Znaczenie dla Bałkanów

Pahor i Juncker obaj zaznaczyli, jak istotne pokojowe rozwiązanie problemu będzie dla dalszej integracji Bałkanów Zachodnich. Zwłaszcza Pahor podkreślał, że zażegnanie konfliktu będzie promowało pokój i stabilność w regionie. Juncker przypomniał jednak, że do końca jego kadencji w listopadzie 2019r. nie przewiduje się żadnych nowych akcesji.

Twardo za Europą

W swojej zeszłomiesięcznej mowie inauguracyjnej, Pahor uznał dalszy rozwój Unii Europejskiej za “interes narodowy Słowenii” i wyraził wolę “aktywnego uczestniczenia” w tym procesie. Prezydent Pahor jest jednym z nielicznych pochodzących z wyboru urzędników europejskich, którzy otwarcie opowiadają się za federalizacją Unii Europejskiej.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.